Premierul britanic Keir Starmer a demisionat

El demisionează și din funcția de lider al Partidului Laburist.

Articole similare

Premierul Marii Britanii Keir Starmer a anunțat azi că își dă demisia din funcția de prim-ministru. El a făcut anunțul într-o declarație susținută în fața sediului de la numărul 10 Downing Street. El demisionează și din funcția de lider al Partidului Laburist.

Decizia vine în urma rezultatelor slabe înregistrate de Partidul Laburist și pe fondul unor demisii din cadrul propriului său cabinet guvernamental.

Înainte de a-și anunța demisia, Starmer a declarat că a moștenit un Partid Laburist care era „falimentar din punct de vedere politic, financiar și moral”.

Keir Starmer va demisiona din funcţia de prim-ministru al Regatului Unit. El a eşuat rău în două chestiuni foarte importante – IMIGRAŢIE ŞI ENERGIE. Îi doresc numai bine!‘”, a scris ieri președintele SUA, Donald Trump.

Cotidianul The Observer a scris duminică pe prima pagină că Starmer „ar urma să demisioneze” luni. În timp ce publicaţia The Sunday Telegraph a anunţat că premierul este „pregătit” să plece. 

Momentul vine la mai puțin de doi ani după ce Starmer a obținut o victorie electorală zdrobitoare, care promitea să pună capăt haosului politic din Marea Britanie – un lucru care nu s-a întâmplat.

Foto: The Sun

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole