Guvernul Adrian Veștea a picat la vot în Parlament

Articole similare

România tot nu are Guvern. Senatul și Camera Deputaților s-au reunit în această seară, în ședință comună, pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea. Chiar dacă premierul desemnat părea că se „înțelesese” cu cei de la AUR, partidul lui George Simion nu a susținut Guvernul. Numărul de voturi obținut de Adrian Veștea și lista sa de miniștri a fost insuficient.

Și-au înregistrat prezența 358 de parlamentari din totalul de 464. La momentul votului, sala Parlamentului era mai mult goală. Din câte se pare au votat în total în jur de 207, din care 189 „pentru”.

În discursul său, Adrian Veștea a spus că nu ne mai permitem să stăm fără Guvern și a vorbit despre nevoia de încredere. „Nu ne lipsesc oameni capabili, nu ne lipsesc resursele, nu ne lipsesc oportunitățile. Ne lipsește încrederea. Misiunea acestui guvern e clară: să reconstruim această încredere prin muncă, seriozitate, dialog și rezultate. Pentru că încrederea nu se cere, se câștigă, zi de zi, prin fapte”, a afirmat Veștea.

El a avut la dispoziție 30 de minute pentru prezentarea programului de guvernare și a listei Guvernului, în timp ce grupurile parlamentare au avut în total 40 de minute pentru dezbateri.

Am venit cu bune intenții în acest proiect. Am conștiința împăcată. Mi-am făcut datoria”, a spus el, după vot.

Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului a fost secret cu bile.

Anterior, miniștrii propuși au fost audiați în comisiile de specialitate.

Cel mai probabil, următorul premier desemnat va fi președintele PSD, Sorin Grindeanu.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole