Curtea Constituțională a respins azi, 24 iunie, sesizarea formulată de președintele Nicușor Dan împotriva legii care permite majorarea cotelor de vânătoare pentru ursul brun. Decizia CCR deschide calea pentru aplicarea actului normativ care stabilește, pentru anul 2026, un număr de 859 de exemplare de urs brun la nivel de prevenție și 110 exemplare la nivel de intervenție.
Inițiatorul modificării legislative, senatorul UDMR Tánczos Barna, a reacționat imediat:
„Curtea Constituțională a confirmat astăzi că legea prin care am dublat cota de recoltare în cazul populației de urs brun respectă Constituția.
În același timp, în cadrul întâlnirii avute ieri la Bruxelles, comisarul european pentru mediu mi-a transmis că România, în calitate de stat membru, are dreptul să ia măsuri active de gestionare a populației de urși.
Am spus de la bun început că intervenția prevăzută prin lege este proporțională și respectă prevederile privind protecția speciei. Aceasta prevede cote de prevenție și intervenție, stabilite pe baza rezultatelor evaluării genetice a populației de urs brun, finalizate anul trecut, cu scopul de a stopa suprapopularea urșilor și de a proteja viața oamenilor și activitățile agricole.
Din păcate, am pierdut două luni în care aceste măsuri puteau fi aplicate. Fondurile de vânătoare au acum obligația să le pună în practică imediat cu responsabilitate.
În ultimii ani, UDMR a susținut în mod consecvent nevoia gestionării active a populației de urși bruni și protejarea vieții omenești, introducând intervenția imediată în situații de urgență, sprijin pentru fermieri și cote de vânătoare stabilite pe baze științifice. Continuăm aceste demersuri atât la nivel național, cât și la nivel european, unde am cerut reguli de gestionare mai flexibile pentru statele membre în care specia se află într-o stare de conservare favorabilă”.
Legea inițiată de Tánczos Barna are ca obiect de reglementare modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.81/2021, prin reducerea efectivelor de urs brun cu 859 de exemplare, în scopul reducerii surplusului demografic, al diminuării presiunii asupra habitatelor naturale, precum şi al scăderii fluxului de urşi către localităţi.
„Cota anuală va fi distribuită între aproximativ 500 de zone de vânătoare, ținând cont de datele din studiul genetic al populației, datele de estimare a populației pentru perioada 2024–2025, amploarea pagubelor aduse vânatului și numărul de probe genetice. Sistemul va permite aplicarea intervențiilor de control al populației în toate zonele afectate”, a transmis senatorul.
„Toate cercetările efectuate în ultimii ani demonstrează că populaţia de urşi creşte semnificativ în România, iar odată cu aceasta creşte şi numărul de atacuri şi daune cauzate de către aceasta. Prin urmare, necesitatea intervenţiei este incontestabilă”, a mai subliniat Tánczos Barna.