Elevii de liceu vor avea un opțional nou: ora de GIS

Articole similare

Elevii de liceu vor avea un opțional nou: ora de GIS, anunță Ministerul Educației.

Programa a fost aprobată şi publicată în Monitorul Oficial.

Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către alte materii. Cum ar fi mediu, urbanism, transport, turism, protecţia patrimoniului, managementul riscurilor, sustenabilitate, economie locală şi cetăţenie digitală.

Opţionalul se adresează elevilor de liceu, clasele a IX-a – a XII-a, filiera teoretică, profilurile real şi umanist, toate specializările.

Durata opţionalului este de o oră pe săptămână, pe durata unui an şcolar.

Este o disciplină pentru elevii care vor să înveţe să lucreze cu tehnologia şi să înţeleagă mai bine spaţiul în care trăiesc.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole