spot_img

David Popovici, aur la 100 metri liber la Campionatele Europene

Românul și-a apărat titlul.

Articole similare

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 de metri liber, după ce a încheiat primul proba din cadrul Campionatelor Europene de Înot de la Belgrad.

Sportivul legitimat la CS Dinamo București a oprit cronometrul la 46,88 secunde.

David Popovici a fost urmat de maghiarul Nandor Nemeth, care a fost primul după 50 de metri, dar a încheiat cursa în 47,49 secunde, iar podiumul clasamentului finalei de la Belgrad a fost completat de favoritul publicului, Andrej Barna, timp 47,66 secunde.

Intrat în cursul zilei de marți în competiție, David Popovici a încheiat întrecerea din serii în 47,90 secunde, iar în semifinale a oprit cronometrul la 47,82 secunde, acesta fiind cel mai bun timp din penultimul act al competiției.

În 2021 a fost pe șase, iar în 2022 a urcat pe prima treaptă a podiumului.