spot_img

România – Ungaria, în semifinala Campionatului Mondial de Minifotbal

Meciul se va juca astăzi, de la ora 17:00.

Articole similare

Echipa națională de minifotbal a României a obținut calificarea în semifinalele Campionatului Mondial. A învins în sferturi Emiratele Arabe Unite, cu scorul de 2-0.

Naționala României și-a adjudecat astfel prezența în careul de ași al Campionatului Mondial de minifotbal.

Selecționata pregătită de Virgil Bejenaru a făcut un nou meci bun la turneul final și a învins Emiratele Arabe Unite, țara gazdă a competiției.
Andrei Șumălan a deschis scorul pentru tricolori. Până la pauză scorul s-a făcut 2-0, după ce adversarii au deviat o minge în propria poartă.

În faza semifinalelor, România va înfrunta Ungaria, partida urmând să aibă loc astăzi.

România este de 6 ori campioana europeană la minifotbal (în perioada 2010-2015). Dar nu s-a calificat niciodată într-o finală de Campionat Mondial.

România are două medalii de bronz la Cupa Mondială din trei participări, în SUA (2015) şi Australia (2019).

Deţinătoarea trofeului este Mexic, care a învins România în semifinale, după prelungiri, la precedenta ediţie, iar apoi, Brazilia, în finală.