La nici două luni de la inaugurarea unei statui a poetului maghiar Petőfi Sándor în Sfântu Gheorghe, Primăria municipiului anunță că va amplasa una și a lui Mihai Eminescu. Deocamdată suntem la faza de principiu, statuia urmând să apară fizic peste vreo doi ani.
Primarul Antal Árpád și președintele PNL Covasna, Olimpiu Floroian, au anunțat azi, într-o conferință de presă, demararea proiectului. Acesta ar avea menirea „să restabilească punțile de comunicare cu comunitatea românească locală, rămasă fără reprezentare în Consiliul Local după alegerile din 2024”, după cum se arată în comunicatul Primăriei.
Proiectul fusese inițiat în urmă cu mai mulţi ani de către Liviu Comăneci, singurul consilier local român din mandatul trecut, însă procedurile s-au blocat după încheierea mandatului acestuia. Apoi, la alegerile locale din 2024, niciun partid românesc nu a mai obținut reprezentare în Consiliul Local Sfântu Gheorghe.
„Eu cred că este un gest de normalitate faptul că în municipiul Sfântu Gheorghe va exista și o statuie a lui Mihai Eminescu, după ce a fost amplasată și statuia lui Petőfi Sándor. Vorbim de poeți naționali – Petőfi Sándor, poet național pentru comunitatea maghiară, Mihai Eminescu, poet național pentru comunitatea română”, a declarat primarul Antal Árpád.
Locația agreată pentru amplasarea monumentului este un părculeț situat pe strada Gen. Grigore Bălan, în zona intersecției cu strada Puskás Tivadar. Primarul și-a exprimat speranța că întregul parcurs procedural, care va include și un concurs de idei pentru alegerea sculptorului, se va finaliza în maximum doi ani, astfel încât monumentul să fie predat comunității înainte de încheierea actualului mandat.