Acasă Sport Calculele calificării la EURO 2024, după Kosovo – Israel 1-0

Calculele calificării la EURO 2024, după Kosovo – Israel 1-0

Kosovarii ne-au ușurat misiunea.

0

La Priștina, naționala Kosovo a învins Israelul cu 1-0. Partida fusese programată inițial luna trecută, dar care a fost amânată în urma conflictului din Gaza.

Pe terenul unde România a scos o remiză, Israel nu a putut să obțină nici măcar un punct! Gazdele s-au luptat admirabil încă din primul minut, de parcă pentru Kosovo ar fi fost meci esențial în vederea calificării! Iar oaspeții practic nu au contat în prima repriză, la capătul căreia s-au văzut deja conduși cu 1-0, gol Rashica în minutul 41. Scor care s-a păstrat până la final, cu jucătorii kosovari apărându-se pe final la sacrificiu!

Efectul rezultatului de la Priștina este unul considerabil pentru parcursul echipei noastre naționale spre EURO 2024.

România conduce acum în clasamentul grupei din preliminariile EURO 2024.

– 15 noiembrie: Israel – Elveția.
– 18 noiembrie: Israel – România, Elveția – Kosovo, Belarus – Andorra.
– 21 noiembrie: Andorra – Israel, România – Elveția, Kosovo – Belarus.

În acest moment, după succesul kosovarilor cu Israel, distanța dintre România și Israel rămâne de 5 puncte în grupă. Miercuri, în Ungaria, la Felcsut, are loc partida Israel – Elveția.

Ce rezultate ne califică?

Dacă Elveția își respectă statutul de favorită și învinge Israel, atunci României îi este suficient un egal, duminică, în duelul cu Israel și suntem calificați la EURO 2024. Indiferent de meciul cu Elveția!

Dacă vom pierde cu Israel, suntem obligați să învingem Elveția pe Arena Națională!

Cele două scenarii stau în picioare chiar și în situația în care Israelul ar reuși să obțină un egal, miercuri, cu Elveția!

Dacă israelienii fac surpriza și înving Elveția, situația se complică puțin.
Mergem la EURO 2024 și dacă facem doar egal cu Israel, dar trebuie să luăm un punct și cu Elveția.

Dacă pierdem cu Israel, suntem însă obligați să învingem Elveția la București! Asta pentru că Israel ne-ar depăși la puncte, în acest scenariu, și ar trebui să ne luptăm pentru un loc de calificare cu Elveția. Și doar victoria în fața ei ne-ar califica!