spot_img

Germania, prima țară calificată în optimile EURO 2024

Musiala și Gundogan au înscris împotriva Ungariei.

Articole similare

Germania s-a calificat oficial în optimile Campionatului European, după ce a învins selecționata Ungariei, scor 2-0, într-un meci din cadrul grupei A.

Selecționata pregătită de Julian Nagelsmann este prima națiune calificată în faza optimilor de finală la EURO 2024.

Germania și-a confirmat statutul de favorită și a obținut a doua victorie consecutivă la acest turneu final. Jamal Musiala a deschis scorul pentru Germania în minutul 22, din pasa lui Ilkay Gundogan.

În prelungirile primei reprize, fanii nemți au fost reduși la tăcere după ce Sallai a restabilit egalitatea, însă suporterii națiunii gazdă și-au revenit după ce reușita maghiarului a fost anulată pentru ofsaid.

Repriza secundă a fost controlată la discreție de Germania, care și-a securizat victoria în minutul 67, prin Ilkay Gundogan

Scor final 2-0, iar Germania face maxim de puncte după primele două etape, calificându-se astfel în faza optimilor de finală.